Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapeuta warszawa Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – by pozbyć się problemu, który tylko utrudnia albo wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednak niektórzy mogą uważać, że sami są w stanie pozbyć się tego, co ich gnębi albo samo minie to z biegiem czasu. Można też stwierdzić, że czasem ludzie udają się do psychoterapeuty z problemami, które tylko trochę powodują u nich dyskomfort. Czy to oznacza, że jest to zbędne? Nie. Do psychoterapeuty zawsze warto iść i jest wiele powodów, by to zrobić. Jakie?

Przede wszystkim pomoc

Wielu ludzi uważa, że psychoterapia jest ostatnią deską ratunku kiedy nie można samodzielnie poradzić sobie z danym problemem. Często rzeczywiście bywa tak traktowana, ale jeśli ktoś zdecyduje się udać się do specjalisty wcześniej, zanim jeszcze spróbuje sam się z tym uporać, czy też pójdzie do niego z nie tak poważnym problemem, może na tym tylko zyskać. Przede wszystkim dzięki psychoterapii można pozbyć się zaburzenia szybciej niż samodzielnie czy biernie czekając, aż sama minie (co może nie zawsze nastąpić), w fachowy sposób oraz uniknąć nawarstwiania się oraz pogłębiania problemów. W przypadku osób o ciężkich zaburzeniach jest to jedyna dobra opcja i to nie podlega dyskusji.

Można poznać swój problem

Nie wszyscy mają dużą wiedzę o psychoterapii, dlatego nawet jeśli dotyka ich jakaś przypadłość, na przykład lęk przed czymś, nie zawsze wiedzą, z czego to wynika i są zdezorientowani. Terapeuta tymczasem dzięki wywiadowi jest w stanie bardzo szybko ustalić, skąd wywodzi się problem – ze stresującego trybu życia, tragicznego doświadczenia czy na przykład z dzieciństwa. Jest to bardzo cenna wiedza, nie tylko dla terapii, ale też dla samego pacjenta, bo dzięki temu może lepiej poznać siebie i rządzące nim mechanizmy, uświadomić sobie to, co do tej pory kryło się tuż pod powierzchnią jego świadomości. Choć dla niektórych może to brzmieć śmiesznie, do terapeuty ludzie udają się też z takimi problemami jak nękające złe czy męczące sny i specjalista jest wówczas w stanie wykryć, co dany sen oznacza, znaleźć jego korzenie w świadomości albo przeszłości pacjenta i pomóc mu sprawić, by sen, będący na przykład wyrazem traumy, już go nie męczył.

Rozwój osobowości i lepsze życie

Uporanie się z każdym problemem za pomocą psychoterapii pomaga otworzyć się na ludzi i na świat, rozwinąć swoją osobowość (ma to sporo wspólnego z modnym ostatnio coachingiem), a nawet zmienić całe swoje życie. Osoba uwolniona od tego, co ją gnębiło, bez względu na to, co to było, czuje się lepiej, jest odprężona, wyciszona, ma więcej energii, odzyskuje chęć do życia. Realnie poprawia się też jej zdrowie fizyczne, gdyż człowiek jest całością i nigdy nie jest tak, że zaburzenia psychiczne pozostają bez związku z ciałem i fizycznością.
psycholog warszawa
Znajdziemy tu ciekawe artykuły związane z psychologią

Gabinet psychoterapii Warszawa Anna Kowalska

ul. Śniegockiej Cecylii 5 00-430 Warszawa